Ödemiş Birgi’den Cüce Gülizar’ın Hayatı


86 / 100

Gülizar’ın Komşusu Esnaf Anlatıyor;

Ödemiş’in Birgi kasabasından Cüce Gülizar karakter olarak çok iyi bir insan ve herkesle çok iyi geçinen gerçekten, hepimizin göz bebeği dolayısıyla çevresinde sevilen bir insandır. Zaten birçok insan da özellikle onu görmeye geliyorlar, onu ziyaret ediyorlar.

Birgi’de ondan önce tabi annesi vardı, kardeşleri vardı, hepsi vefat ettiler, sadece Gülizar Hanım kaldı. Biz ona çok iyi bakıyoruz, çok da seviyoruz tanınan bir insan gelenler oluyor ve evine bile gidenler var pazarda olmasa bile evine gidenler var. Adres veriyoruz evlerinde gidip ziyaret ediyorlar. bir iş yeri var ve halk ona yardım ediyor.

Cüce Gülizar
Cüce Gülizar

İşte Cüce Gülizar’ın Kendi Ağzından Hayat Hikayesi ;

Cüce Gülizar : İstanbul’da Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi‘nde doğdum. Doğunca doktorlar beni 3 günlükken buraya getirmişler. Sonra burada ninemle teyzem büyüttü. Annem doğumu sezeryan olduğu için İstanbul’da bir ay alıyor ondan sonra Bursa’ya geliyor orada yerleşiyor orada duruyordu Ondan sonra hep babamla orada yaşamaya devam etti.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Ödemiş Kar Yağışı Son Dakika Haber ! 35

Cüce Gülizar : Annem benim yanıma üç ayda bir geliyordu. 3 ayda bir gelip hem beni hemde annesini görürdü, giderdi 10-15 gün dururdu yine Bursa’ya geri giderdi, hani ben babamı hiç görmedim ben anneme sordum zaman öldü dedi hep. Sonra ben okula başladım, okulda öğretmenim sordu Zeynep dedi baban nerede dedi. Öğretmenim babam ölmüş dedim ben. Ondan sonra tamam dedi.

Dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada bakî kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.

Yunus Emre

Cüce Gülizar : Ben babamın adını bile bilmiyordum. Annem bir şey anlatmazdı zaten, böyle pantolon giyme onu bunu giymek yoktu. Şalvar giyerdik yamalı yamalı. Birde naylon çizme ayağımda öyle gezerdim. Başımızda annem olmadığı için temiz temiz gezemezdim. Sonra 5. sınıfa kadar okudum, okulda birinciydim. Hakim veya avukat olacaktım ama ninem hasta olunca ona bakmak için okuyamadım…

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Ödemiş Yol Tarifi, Ödemiş'e Nasıl Gidilir? 2023
CÜCE GÜLİZAR; “HAYATTAN BANA KALAN” BELGESELİ

Ödemiş Birgi Hakkında

Ödemiş Birgi, Türkiye’nin İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi sınırları içinde yer alan tarihi bir köydür. Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, camileri ve hamamları ile ünlü olan bir yerleşim yeridir. Ayrıca, bölgede yetişen meşhur “Birgi domatesi” ile de tanınmaktadır. Ödemiş ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alır ve turistik açıdan oldukça önemli bir yerdir. Köyde Ödemiş Ekmek Dolması ve Töngül Pidesi gibi yöresel lezzetler çok tüketilmektedir.

Ödemiş Birgi
Ödemiş Birgi