Meşhur Ödemiş Kestirme Çorbası Tarifi & Yapımı 35


81 / 100

Ödemişliler tarafından çok sevilen ve sürekli tüketilen Ödemiş kestirme çorbası tarifi ile karşınızdayız. Hemen hemen her düğünde çorba olarak yapılan ve lezzeti hafızalardan uzun süre silinmeyen Ödemiş usulü kestirme çorbası nasıl yapılır merak ediyorsanız yayınlamış olduğumuz video tam sizlere göredir.

Ödemiş Lezzetleri Ödemişliler’den !

Ödemiş halkı Ödemiş kestirmesi ve Ödemiş Keşkek yemeden duramaz desek yeridir. Ödemişliler.com ailesi olarak Ödemiş Lezzetleri‘ni ve Ödemiş Yöresel tatlarını aktarıp sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin, afiyet olsun..

Meşhur Ödemiş Kestirme Çorbası, Malzemeler;

  • 400GR haşlanmış tavuk göğsü
  • 1 su bardağı un (tepeleme)
  • 2 yumurta
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 tane limon suyu
  • isteğe göre tuz ve karabiber
Meşhur Ödemiş Usulü Kestirme Çorbası Tarifi Videosu

Ödemiş Kestirme Çorbası Yapılışı

Öncelikle 2 Kg tavuk suyu ve et suyuna 1 bardak unumuzu ekleyip karıştırıyoruz. Ardından ince ince böldüğümüz haşlanmış tavuk göğsünü tencereye ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonsa tuzu ilave ettikten sonra ayrı bir tabakta sıktığımız limonların suyunu ve yumurtaları birleştirerek çırpıyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  En Güzel 10 Farklı Ödemiş Köfte Resimleri
Ödemiş Kestirme Çorbası Tarifi
Ödemiş Kestirme Çorbası Tarifi

Çırptığımız bu karışımı yavaş yavaş pişmekte olan çorbamıza ilave ediyor ve karıştırıyoruz. Lezzet vermesi için 1 yemek kaşığı tereyağını tencereye ekleyip eritiyoruz. Çorbamızın üzerine ekstradan dökmek üzere 1 yemek kaşığı tereyağını ayrı bir tavada eritip içine karabiber ilave edebilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun efendim..

Ödemiş ve Yemek Kültürü Hakkında

Ödemiş, İzmir’in güzel bir ilçesidir ve hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusu ile dikkat çekmektedir. İlçe, dağların eteklerinde kurulmuş olup zengin bir tarım ve hayvancılık kültürüne sahiptir. Ödemiş’in tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır ve tarihi yapıları ziyaret edilebilir. Bunlar arasında, ünlü Ödemiş Belediyesi İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi ve Bedia Akartürk Sanat Müzesi gibi yapılar yer almaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Ödemiş Şehir Panaroması Sanal Turu 360 Derece

Ödemiş’in doğal güzellikleri ise her mevsim turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle Birgi‘nin konakları, camileri, türbeleri, medreseleri, hamamları, çeşmeleri ve daha çok fazla eseriyle, beylikler döneminden başlayarak günümüze kadar gelmiş çok sayıda tescilli yapılara sahiptir. Gölcük Tabiat Parkı gibi doğal güzellikleri de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Ayrıca Ödemiş’te yeşil alanlar, parklar ve piknik alanları da bulunmaktadır.

Ödemiş aynı zamanda zengin bir gastronomi kültürüne sahiptir. Tengül Pide, Ödemiş Sandviç ve Ödemiş Köfte, taze sebzeler ve otların kullanıldığı yemekleriyle ünlüdür. Özellikle Patates Yemekleri Festivali her yıl düzenlenir ve bu festival ödemiş’in zengin mutfağına ev sahipliği yapar.