Trt “Yörelerimiz Türkülerimiz” Programı Ödemiş Nostalji


82 / 100

Yöremiz Türkülerimiz Programı’nda Ödemiş ve Bıçakçı köyü Düğünü ve Gelenekleri ;

TRT’nin eski programlarından Atilla İçli’nin sunduğu “Yörelerimiz Türkülerimiz” programının 161. bölümünde Ödemiş ve Bıçakçı köyü düğünü ve gelenekleri konu edilmektedir. O dönemim Belediye Başkanı olan Münir Bezmez programda açılış konuşmasını yapmıştır. Ödemiş şivesi ile harika doğal bir program olmuş ve programı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Trt “Yörelerimiz Türkülerimiz” Programı Ödemiş Nostalji

TRT Yöremiz Türkülerimiz Programı

TRT Yörelerimiz Türkülerimiz, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından hazırlanan, Türkiye’nin farklı bölgelerinin geleneksel müzik ve kültürlerine odaklanan bir televizyon programıdır. Program 1990 yılında gösterime girdi ve o zamandan beri Türk televizyonunun en uzun soluklu programlarından biri haline geldi.

TRT Yörelerimiz Türkülerimiz‘in her bölümünde geleneksel şarkı ve dansların yanı sıra yerel müzisyenler, sanatçılar ve kültürel figürlerle söyleşiler yer alıyor. Program, Türkiye’nin bölgesel kültürlerinin zengin çeşitliliğini gözler önüne sermeyi ve geleneksel sanatlar ile müziğe olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Muhteşem Zeybek Gösterisi Ödemiş (29 Ekim 2019)

TRT Yörelerimiz Türkülerimiz, Türkiye’nin kültürel mirasının korunmasına ve tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül ve takdir aldı. TRT’de düzenli olarak yayınlanmaya devam eden program, Türk televizyon tarihinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Trt "Yörelerimiz Türkülerimiz" Programı Ödemiş
Trt “Yörelerimiz Türkülerimiz” Programı Ödemiş

Yörelerimiz Türkülerimiz Programı Ödemiş’te..

Program o zamanlarda Ödemiş’te çok ses getirmiş olup sitemizden paylaşarak biraz sizlere nostalji yaşatmak istedik. İyi seyirler dileriz..

Münir Bezmez Biyografi;

Son olarak Münir Bezmez’i kısaca size tanıtmak istiyoruz. Münir Bezmez 27 Ocak 1961’de İzmir Ödemiş’te doğmuştur. Kendisi İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 1984 tarihinde mezun olduktan sonra 1984-1999 yılları arasında Ödemiş’te Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Kendisi evli ve 2 çocuk babası olup son dönemlerde yani 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde AK Parti İzmir Ödemiş Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Ödemiş ve Ödemiş Bıçakçı Köyü’nü biliyor musunuz ?

Ödemiş Hakkında

Ödemiş, Türkiye’nin batısında yer alan İzmir ilinin bir ilçesidir. Ege bölgesinde yer alır ve yaklaşık 140.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. İlçe, başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere tarımsal üretimiyle tanınır. Ayrıca Birgi Çakırağa Konağı ve Notion Antik Kenti gibi tarihi yerleri de bulunmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Ödemiş Pazarı ve Ödemiş Köftesi Tanıtım 1 (Ege'nin En Büyük Pazarı)

Ödemiş Bıçakçı Köyü Hakkında

Bıçakçı köyü, Türkiye’de İzmir ilinin Ödemiş ilçesinde bulunan küçük bir köydür. Nesilden nesile aktarılan teknikler kullanılarak yapılan geleneksel el yapımı bıçaklarıyla tanınır. Bıçakçı köyü bıçakları, kalitesi ve işçiliğiyle büyük beğeni topluyor ve hem koleksiyoncular hem de şefler arasında popüler.

Yörelerimiz Türkülerimiz

Yörelerimiz Türkülerimiz

Köy, bıçakçılığın yanı sıra doğal güzellikleri ve geleneksel yaşam tarzıyla da biliniyor. Ziyaretçiler, çevredeki tepelerde ve vadilerde yürüyüş yapmanın keyfini çıkarabilir ve köyün tarihi yerlerini ziyaret ederek ve geleneksel festival ve etkinliklere katılarak yerel kültürü keşfedebilir.