Zengin Olmak İçin Okunacak Dua (24 Saatte)


87 / 100

Zengin Olmak İçin Okunacak Dua denilince akla hemen 1 dua var, bu duayı okuyunca zengin olunabilir gelmektedir. Ancak öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, zengin olmak için sadece dua etmek yeterli değildir. Dua, insanın Allah’a olan bağlılığını, tevekkülünü ve şükürünü gösteren bir ibadettir.

Zengin Olmak İçin Okunacak Dua Nedir?

Zengin Olmak İçin Okunacak Dua konusuna geleceğiz fakat öncelikle genel olarak dua ederken, Allah’tan hayırlı olanı istemek, çalışmak, gayret etmek ve helal yollardan kazanmak gerekir. Aksi takdirde dua, boş bir dilekten ibaret kalır. Bu nedenle, zengin olmak için okunacak dua ile ilgili bu makalemizde, sadece dua değil, aynı zamanda zenginliğe giden yolda dikkat edilmesi gereken bazı noktalara da değineceğim. Makalemin başlıkları şöyle olacaktır:

  • Zenginlik Nedir ve Nasıl Tanımlanır?
  • Zengin Olmak İçin Niyet Etmek ve Çalışmak
  • Zengin Olmak İçin Okunacak Dua ve Esma

Zenginlik Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

Zenginlik, genel olarak insanın sahip olduğu mal, mülk, para ve servet miktarı olarak tanımlanabilir. Ancak zenginlik sadece maddi bir kavram değildir. Zenginlik aynı zamanda manevi bir boyutu da olan, insanın hayat kalitesini, mutluluğunu ve huzurunu etkileyen bir durumdur. Bu nedenle zenginliği sadece rakamlarla ölçmek doğru değildir. Zira bazı insanlar çok az paraya sahip olmalarına rağmen çok mutlu ve huzurlu olabilirler.

Bazı insanlar ise çok fazla paraya sahip olmalarına rağmen çok mutsuz ve huzursuz olabilirler. Bu durumda zenginliği nasıl tanımlayabiliriz? İslam dinine göre zenginlik, insanın elindekilerle yetinmesi ve Allah’a güvenmesidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Zenginlik çok mal mülk sahibi olmakla değil, gönül zenginliğiyledir.” Bu hadisten anlaşıldığı üzere, zenginlik insanın gönlünde saklıdır. İnsan gönlü zenginse, elinde ne kadar az mal olsa da zengindir. İnsan gönlü fakirse, elinde ne kadar çok mal olsa da fakirdir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Mahmoud Al Turky En Güzel Resimleri 2023
Zengin Olmak İçin Okunacak Dua
Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Zengin Olmak İçin Niyet Etmek ve Çalışmak

Zengin olmak için sadece dua etmek yeterli değildir. Dua ederken, Allah’tan hayırlı olanı istemek, çalışmak, gayret etmek ve helal yollardan kazanmak gerekir. Allah Teala şöyle buyurmuştur: “İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.” Bu ayetten anlaşıldığı üzere, insanın kazancı çalışmasına bağlıdır. Allah insanlara akıl, irade ve yetenek vermiştir. Bu nimetleri kullanarak helal yollardan kazanç sağlamak insanın hem dünyevi hem de ahireti sorumluluğudur.

Bu nedenle zengin olmak isteyen insan niyetini Allah rızası için yapmalı ve çalışmalıdır. Niyet ederken şöyle dua etmelidir: “Allah’ım! Beni helalinden rızıklandır. Bana helal kazanç nasip et. Bana helal yoldan zenginlik ver.” Çalışırken de şöyle dua etmelidir: “Allah’ım! Bana çalışmamın karşılığını ver. Bana bereketli ve bol kazanç ver. Bana çalıştığım işte başarı ver.”

Zengin Olmak İçin Okunacak Dua ve Esma

Zengin olmak için niyet ettikten ve çalıştıktan sonra dua etmek de önemlidir. Dua, insanın Allah’a olan bağlılığını, tevekkülünü ve şükürünü gösteren bir ibadettir. Dua ederken, Allah’tan hayırlı olanı istemek, sabretmek, güvenmek ve şükretmek gerekir. Zengin olmak için okunacak dua ve esma şunlardır:

  • “Allah’ım! Bana dünyada da ahirette de hayır ver. Bana azabından koru.” Bu dua, hem dünyevi hem de ahireti hayır isteyenler için çok kıymetli bir duadır. Bu duayı her gün 7 defa okumak faydalıdır.
  • “Allah’ım! Bana rızık olarak helalini ver. Haramını benden uzaklaştır.” Bu dua, helal rızık isteyenler için çok güzel bir duadır. Bu duayı her gün 3 defa okumak faydalıdır.
  • “Ya Fettah Ya Rezzak” Bu esma, Allah’ın kapıları açan, rızık veren isimleridir. Bu isimleri her gün 100 defa okumak faydalıdır.
  • “Ya Vehhab Ya Karib” Bu esma, Allah’ın bol bol veren, yakın olan isimleridir. Bu isimleri her gün 41 defa okumak faydalıdır.

Allâhumme salli salaten kâmileten ve sellim selamen tâmmen ala Seyyidinâ Muhammedinillezi tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukda bihil-havaicu ve tünalü bihir-reğâibü ve hüsnül-havatimi ve yustaskal ğamamu bivechihil Kerim ve ala âlihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lumin lek.

Makalemin sonunda şunu söylemek isterim ki, zengin olmak için sadece dua etmek yeterli değildir. Dua ederken, Allah’tan hayırlı olanı istemek, çalışmak, gayret etmek ve helal yollardan kazanmak gerekir. Aksi takdirde dua, boş bir dilekten ibaret kalır. Zenginlik sadece maddi bir kavram değil, aynı zamanda manevi bir boyutu da olan, insanın hayat kalitesini, mutluluğunu ve huzurunu etkileyen bir durumdur. Bu nedenle zenginliği sadece rakamlarla ölçmek doğru değildir. Zira bazı insanlar çok az paraya sahip olmalarına rağmen çok mutlu ve huzurlu olabilirler.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  36 Numara Ayak Nedir ? En Çok Görülen Kişiler

Bazı insanlar ise çok fazla paraya sahip olmalarına rağmen çok mutsuz ve huzursuz olabilirler. İslam dinine göre zenginlik, insanın elindekilerle yetinmesi ve Allah’a güvenmesidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Zenginlik çok mal mülk sahibi olmakla değil, gönül zenginliğiyledir.” Bu hadisten anlaşıldığı üzere, zenginlik insanın gönlünde saklıdır. İnsan gönlü zenginse, elinde ne kadar az mal olsa da zengindir. İnsan gönlü fakirse, elinde ne kadar çok mal olsa da fakirdir.

Dua ile Zengin olmak mümkün mü ? Sorusuna cevap olarak Necmettin Nursaçan hocanın Youtube videosunu izleyemek isterseniz bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz..

Ödemişliler

Umarım bu makalemiz sizin için faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere, Allah’a emanet olun.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Güvenilir Mobil Ödeme Bozdurma Nedir, Nasıl Yapılır ? 2023