Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri 2024 (Ey dağa çıkanlar)


85 / 100

Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri konusunda çokça talep geldiğinden bu şarkının sözlerini yayınlayalım dedik. Şarkının adı “ya talêel al-jabal” sözleri çevirisi “ey dağa çıkanlar” 20. yüzyılın başında filistin ingiliz sömürgesi altında iken bir grup kadının direnişçiler için söylediği anlatılmaktadır.

Kadınlar hapis duvarlarına yaklaşıp “direniş kazanacak, gelip sizi kurtaracak” sözlerini söyleyerek destek amaçlı bu marjinal şarkıyı söylerlermiş. Bir direnişi anlatan şarkının anlamlı sözlerini size iletmek istedik. Eğer memnun kaldıysanız şarkı sözlerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz..

Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri

Ey dağa çıkan, ey ateşi tutuşturan!
allah arasında, ah adamım,

Allah’ın gözü, burada, ruhum
kıyafetlerini çıkarmanı istemiyorum, giyinmeme de gerek yok.
lal yaman yaman arasında
allahın gözü, ey ruh

Bana vurmanı istemiyorum, kemer de istemiyorum
lal yaman yaman arasında
allahın gözü, ey ruh

Hapsedilenlerden sana katılan maral hariç
lal yaman yaman arasında
allahın gözü, ey ruh

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Seven Jungkook Şarkı Sözleri 2024 (Türkçe Anlamlı)

Beni buraya getirenin sadece bir maralı vardır
senin için kalıcı olan
lal yaman yaman arasında
allahın gözü, ey ruh

Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri
Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri

Filistin İngiliz Sömürgesi Hakkında

20. yüzyılın başında Filistin, İngiliz sömürgesi olarak kabul ediliyordu. Bu dönemde Filistin, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve I. Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilmesiyle birlikte bölgeye İngilizler hakim oldu.

1917 yılında İngiliz Hükümeti’nin Balfour Deklarasyonu’nu yayınlamasıyla, İngiltere Filistin’de Yahudi bir “ulusal yurdu”nun kurulmasını desteklediğini açıkladı. Bu durum, Filistin’deki Arap nüfusu arasında hoşnutsuzluğa yol açtı ve Filistinlilerin toprak talepleri ile çatışmalara neden oldu.

1920 yılında Milletler Cemiyeti, İngiltere’ye Filistin’i yönetmek için yetki verdi. Bu durum, İngiltere’nin Filistin üzerinde kontrolünü resmi hale getirdi. İngiliz Mandası dönemi boyunca, Filistin’deki Yahudi göçü arttı ve Yahudi yerleşim birimleri kuruldu. Bunun sonucunda Arap-Yahudi gerilimleri arttı ve Filistin’deki siyasi çatışmalar derinleşti.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, Birleşmiş Milletler (BM) 1947’de Filistin’in bölünmesini öneren ve İngiltere’nin mandasını sonlandıran bir planı kabul etti. Bu plan, Filistin’i Yahudi ve Arap devletleri olarak ikiye bölmeyi öngörüyordu. Ancak bu plan Araplar arasında hoşnutsuzluğa yol açtı ve Filistinli Arap liderleri tarafından reddedildi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Gitme Burdan Sözleri - Mabel Matiz 2023

1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulmasıyla birlikte İngiliz Mandası sona erdi. İngiltere’nin Filistin üzerindeki sömürge dönemi son buldu ve Filistin, İsrail ve diğer Arap ülkeleri arasında süregelen çatışmalı bir durum ortaya çıktı.

Terez Sliman & Sofia – Ya Talêel Al-Jabal (ey dağa çıkanlar) ♪ziruh Youtube’de izlemek için tıklayınız..

Ödemişliler

Ya Taleal Al-jabal Şarkı Sözleri yazımıda sizlere hem bu yaşanılanları hemde şarkı sözlerini aktardık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..