Metal İşleme Sanayisinde Cnc Tornalara Büyük İş Düşüyor !


56 / 100

Türkiye, konum itibariyle Avrupa ve Asya’nın ortasında yer alması nedeniyle hem enerji hatları hem de üretim sanayisi için büyük bir öneme sahiptir. Bununla birlikte gelişen savunma sanayisi nedeniyle imalat ve işleme sanayisinde büyük bir atılım ve aynı zamanda pazar konumundadır.

Türkiye bölgesel ve küresel bir aktör olma yolunda üretim sanayisi için büyük destekler ve açılımlar yapmaktadır. Ülkenin dev kuruluşları hem üretmek hem de ürettiklerini satmak amacıyla büyük bir hızlanmanın içerisinde yer almaktadır. Bu durum üretim sanayisinde parça işleme teknolojilerine gereken ihtiyacı en yüksek seviyeye çıkartmakta ve böylelikle bu iş kolu için büyük bir istihdam yaratmaktadır.

Bu konuyu biraz daha açmamız gerekiyor. Bilindiği üzere metal işleme olarak bahsedilen işler bir metal parçasının imalat sanayisinde kullanılmak üzere istenilen ölçü ve özelliklere getirilmesi demektir. Bu işlemler için çeşitli işleme tezgahları kullanılmaktadır bunlar; cnc freze tezgahları, cnc torna tezgahları, cnc taşlama tezgahları gibi tezgahlar olmaktadır. Her biri ayrı bir ustalık ve başlı başına bir konu olan bu tezgahlardan birisi olan cnc torna tezgahları, silindirik parçaların işlenmesi konusunda çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Cnc
Cnc

Cnc torna tezgahları ağırlıklı olarak silindirik parçaların işlenmesi konusunda hizmet vermektedir. Fakat Eppinger marka yada Romai marka cnc canlı takım ve açılı kafalar ile silindirik parçaların üzerine delik delme, diş açma gibi çeşitli operasyonları da yapması mümkün olabilmekte.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Sosyal İçerik Platformu Armud.com.tr Açıldı !

Cnc torna tezgah pazarı Türkiye’de büyük bir ilerleme göstermiştir. Artan malzeme işleme ihtiyacı nedeniyle küçüklü büyüklü atölyelerde işlerin büyüklük ve seriliğine göre dünyanın birçok yerinden tezgah üreticilerinin ürünleri kullanılmaktadır. Bu kadar cnc torna tezgahının olduğu yerde elbette istihdamda olmaktadır ve cnc torna ustalarına büyük iş düşmektedir.

Cnc torna ustası olabilmek için bazı yeter ve ön şartlar gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi torna tezgahlarda yoğun olarak kullanılan cnc torna g ve m kodları konusunda deneyimli olmak gerekmektedir.

Tabi ki ihtiyaç çok büyük olduğu için bu konuda tezgah üreten yada firmalar eleman yetiştirme konusunda büyük bir gayret göstermektedirler. Tüm çarkların düzgün bir şekilde işleyebilmesi için bir de metodoloji gerekmektedir. SMED Metodu olarak isimlendirilen süreç yönetim sistemi ile cnc tornadaki işlerin saniyeler içerisinde hazır hale getirilmesi ve değiştirilmesi hedeflenmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Bira Kiti Satın Al

Tıpki bir senfoni orkestrası gibi hazırlanan bu işlemler için elbette yedek aksesuar ve hızlı iş parçası değiştirme sistemlerine gereksinim duyulmaktadır. Dünyada bu alanda öne çıkan firmalardan birisi olan Hainbuch, Türkiye’de Hidkom Mühendislik tarafından temsil edilmekte ve hem ürün tedariği hem de mühendislik hizmetleri konusunda cnc torna dünyasında hızlı parça değiştirme ve ayna değişimi gibi konularda öncülük yapmaktadır.

Sonuç olarak Türkiye, büyüyen ve büyümek zorunda olan bir üretim sanayisine sahip bir ülke ve bu alanda metal parça işleme teknolojilerine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda bir kariyer sahibi olmak, Türkiye şartlarında sizi emekli edecek kadar iş potansiyeline sahip olmakla aynı anlama gelmektedir. Üretim ve istihdam için metal işleme sektörüne ağırlık verilmesi ve bu alanda kariyer planlamasının şart olduğunu bildirerek yazımızı sonlandırıyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR :  Keçiören Arçelik Yetkili Servisi